biuro@wzpwarszawa.pl +48 22 781 93 08 wt. i czw. w godz. 1000 - 1400

Aktualności

Strona główna » Aktualności

Aktualności

09-212022
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Pojawił się nowy projekt dotyczący wsparcia pszczelarstwa na okres 2023-2027. Pismo z ARiMR z dnia 13.09.2022, dotyczące „Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. A także komunikat Zespołu do spraw Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 • AS
02-272022
Dotacje do rodziny pszczelej - pomoc dla pszczelarzy

Wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność związaną z utrzymaniem pszczół. Dotacja wyniesie 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Wnioski będzie można składać do dnia 31.05.2022 r.
Pomoc będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej. Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji na wniosek ...

 • AS
11-072021
Czy znamy warunki udziału w mechanizmie wsparcia?

Każdy pszczelarz biorąc udział w mechaniźmie wsparcia rynku produktów pszczelich, czyli refundacji zakupu matek, leków i sprzętu, składa oświadczenie. Na 30 września podaje stan rodzin do załącznika nr 8. Jest to punkt wyjścia do otrzymania refundacji. Wiążą się z tym deklaracje, składane przez pszczelarza, który powinien być świadomy odpowiedzialności składania prawdziwych danych...

 • MK
10-272021
RODO - Klauzula informacyjna

Szanowni pszczelarze członkowie WZP Warszawa.
 

W związku z tym, że jest Pan/Pani członkiem Koła Pszczelarzy zrzeszonego w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Warszawie dane osobowe Państwa jako pszczelarzy w zakresie niezbędnym do działalności statutowej WZP Warszawa są gromadzone i przetwarzane przez WZP Warszawa.

 • MK
04-122021
Nowa metoda analizy pyłków przy użyciu multispektralnej cytometrii przepływowej

Nowa dziedzina  palinologii  to melisopalinologia.  Zajmuje  się  ona  badaniem produktów pszczelich między innymi w celu poznania źródeł pożytków nektarowych i pyłkowych. Głównym zadaniem analizy pyłkowej miodów jest ich klasyfikowanie do odmian i określenie ich geograficznego pochodzenia, co pozwala na wykrywanie zafałszowań.

 • AS
12-212020
Opracowanie Warunków Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa

Zgodnie z aktualnie opublikowanymi wytycznymi w „Warunkach ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2020/2022” odbiorca końcowy może ubiegać się o refundację wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.

 • MK
11-282020
Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Profesor Sławomir Bakier złożył wniosek o patent na kompozycję leczniczą pozyskiwaną ze złotoporka niemiłego. Mówi: "Stoimy przed szansą wyprodukowania bezpiecznego leku, który nie jest toksyczny, nie przenosi się do miodu i znacznie poprawia kondycję pszczelej rodziny bez skutków ubocznych". Złotoporek niemiły to grzyb, który w Polsce jest gatunekiem rzadkim.

 • AS
11-272020
Spadek liczebności pszczół i innych zapylaczy – regulacje Unii Europejskiej nieskuteczne.

Europejski Trybunał  Obrachunkowy przyjrzał się skuteczności działań komisji  Europejskiej dotyczących środków mających na celu ochronę zapylaczy. Audytorzy stwierdzili, że działania i zasady są nieskuteczne i nie przynoszą rezultatów w ochronie zapylaczy. Mimo nowych regulacji nic się nie zmieniło.

 • AS
11-262020
Naukowcy odkryli: nowe sposoby pobierania pokarmu przez pszczoły

Przez ostatnie stulecie naukowcy byli przekonani, że pszczoły piją nektar poprzez zanurzanie w nim języków. Jednak odkryto teraz, że pszczoły mogą również wysysać nektar, co jest bardziej wydajne, gdy zawartość cukru jest niższa, a nektar jest mniej lepki. Film z dużą szybkością przedstawiający pszczoły pijące substytut nektaru w labolatorium pokazuje, że pszczoły mają tę zdolność.

 • AS
11-252020
Ekstrakt z konopi może łagodzić działanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia pszczół pestycydów.

Od dłuższego czasu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwają prace nad nowym lekiem dla pszczół z ekstraktu z konopi. Po przebadaniu około 5 tysięcy pszczół okazało się, że ekstrakt z konopi przedłuża życie pszczół narażonych na działanie pestycydów. Naukowcy w przyszłymk roku planują przeprowadzenie testów w pasiekach.

 • AS