Aktualności
Dnia 12 stycznia o g. 12:00 odbył się pogrzeb Pani Profesor Hartwig w Kaplicy Halpertów przy Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim (ul. Młynarska).
Cześć Jej Pamięci!
Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia...
Cześć Jej Pamięci!
Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia...
- AS
9 stycznia 2023 r. delegacja ze sztandarem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie w imieniu wszystkich członków pożegnała prof. Jerzego Woyke w kościele pw. Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie...
- AS
Dnia 13.10.2022 r. odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa spotkanie przedstawicieli związków pszczelarskich z Zespołem ds. Pszczelarstwa przy Ministerstwie Rolnictwa i przedstawicielami ministerstwa oraz ARiMR w sprawie zmian w Krajowym Planie Wsparcia Rynku Rolnego w kwestii dotyczącej pszczelarstwa.
- AS
Pojawił się nowy projekt dotyczący wsparcia pszczelarstwa na okres 2023-2027. Pismo z ARiMR z dnia 13.09.2022, dotyczące „Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. A także komunikat Zespołu do spraw Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- AS
Wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność związaną z utrzymaniem pszczół. Dotacja wyniesie 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Wnioski będzie można składać do dnia 31.05.2022 r.
Pomoc będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej. Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji na wniosek ...
Pomoc będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji Europejskiej. Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji na wniosek ...
- AS
Szanowni pszczelarze członkowie WZP Warszawa.
W związku z tym, że jest Pan/Pani członkiem Koła Pszczelarzy zrzeszonego w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Warszawie dane osobowe Państwa jako pszczelarzy w zakresie niezbędnym do działalności statutowej WZP Warszawa są gromadzone i przetwarzane przez WZP Warszawa.
- MK
Nowa dziedzina palinologii to melisopalinologia. Zajmuje się ona badaniem produktów pszczelich między innymi w celu poznania źródeł pożytków nektarowych i pyłkowych. Głównym zadaniem analizy pyłkowej miodów jest ich klasyfikowanie do odmian i określenie ich geograficznego pochodzenia, co pozwala na wykrywanie zafałszowań.
- AS
Profesor Sławomir Bakier złożył wniosek o patent na kompozycję leczniczą pozyskiwaną ze złotoporka niemiłego. Mówi: "Stoimy przed szansą wyprodukowania bezpiecznego leku, który nie jest toksyczny, nie przenosi się do miodu i znacznie poprawia kondycję pszczelej rodziny bez skutków ubocznych". Złotoporek niemiły to grzyb, który w Polsce jest gatunekiem rzadkim.
- AS
Europejski Trybunał Obrachunkowy przyjrzał się skuteczności działań komisji Europejskiej dotyczących środków mających na celu ochronę zapylaczy. Audytorzy stwierdzili, że działania i zasady są nieskuteczne i nie przynoszą rezultatów w ochronie zapylaczy. Mimo nowych regulacji nic się nie zmieniło.
- AS
Przez ostatnie stulecie naukowcy byli przekonani, że pszczoły piją nektar poprzez zanurzanie w nim języków. Jednak odkryto teraz, że pszczoły mogą również wysysać nektar, co jest bardziej wydajne, gdy zawartość cukru jest niższa, a nektar jest mniej lepki. Film z dużą szybkością przedstawiający pszczoły pijące substytut nektaru w labolatorium pokazuje, że pszczoły mają tę zdolność.
- AS