Aktualności

Strona główna » Aktualności

Aktualności

05-142023
Dzień pszczół - 20 maja Światowy Dzień Pszczół, 8 sierpnia w Polsce Wielki Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. Natomiast 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Nie chodzi tylko o pszczoły miodne, ale również o trzmiele czy pszczoły samotnice. W 2017 roku ONZ z inicjatywy Słowenii uchwaliło dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. 8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół - to wyjątkowe święto, które na stałe wpisało się w ekologiczny kalendarz Polaków.

  • AS
05-132023
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza 18.05.2023

18.05.2023 r. o godz. 17.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza w Zespole Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego, ul. Poznańska 6/8, 00-680 Warszawa w auli na parterze. Tematem spotkania będzie: "Wiosenny rozwój rodzin pszczelich i modernizacja sprzętu pszczelarskiego". Dodatkowo ...

03-282023
Wsparcie krajowe na przezimowanie rodzin pszczelich – stawki wyższe niż przed rokiem

Od 1 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. Nabór będzie prowadzony od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. W dniu jego rozpoczęcia na stronie internetowej Agencji zostanie zamieszczony wzór wniosku wraz z instrukcją wypełniania.To już trzeci taki nabór realizowany przez ARiMR. W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

  • AS
09-212022
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Pojawił się nowy projekt dotyczący wsparcia pszczelarstwa na okres 2023-2027. Pismo z ARiMR z dnia 13.09.2022, dotyczące „Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. A także komunikat Zespołu do spraw Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  • AS
10-272021
RODO -  Klauzula informacyjna

Szanowni pszczelarze członkowie WZP Warszawa.
 

W związku z tym, że jest Pan/Pani członkiem Koła Pszczelarzy zrzeszonego w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Warszawie dane osobowe Państwa jako pszczelarzy w zakresie niezbędnym do działalności statutowej WZP Warszawa są gromadzone i przetwarzane przez WZP Warszawa.

  • MK
04-122021
Nowa metoda analizy pyłków przy użyciu multispektralnej cytometrii przepływowej

Nowa dziedzina  palinologii  to melisopalinologia.  Zajmuje  się  ona  badaniem produktów pszczelich między innymi w celu poznania źródeł pożytków nektarowych i pyłkowych. Głównym zadaniem analizy pyłkowej miodów jest ich klasyfikowanie do odmian i określenie ich geograficznego pochodzenia, co pozwala na wykrywanie zafałszowań.

  • AS
11-282020
Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Profesor Sławomir Bakier złożył wniosek o patent na kompozycję leczniczą pozyskiwaną ze złotoporka niemiłego. Mówi: "Stoimy przed szansą wyprodukowania bezpiecznego leku, który nie jest toksyczny, nie przenosi się do miodu i znacznie poprawia kondycję pszczelej rodziny bez skutków ubocznych". Złotoporek niemiły to grzyb, który w Polsce jest gatunekiem rzadkim.

  • AS
11-272020
Spadek liczebności pszczół i innych zapylaczy – regulacje Unii Europejskiej nieskuteczne.

Europejski Trybunał  Obrachunkowy przyjrzał się skuteczności działań komisji  Europejskiej dotyczących środków mających na celu ochronę zapylaczy. Audytorzy stwierdzili, że działania i zasady są nieskuteczne i nie przynoszą rezultatów w ochronie zapylaczy. Mimo nowych regulacji nic się nie zmieniło.

  • AS
11-262020
Naukowcy odkryli: nowe sposoby pobierania pokarmu przez pszczoły

Przez ostatnie stulecie naukowcy byli przekonani, że pszczoły piją nektar poprzez zanurzanie w nim języków. Jednak odkryto teraz, że pszczoły mogą również wysysać nektar, co jest bardziej wydajne, gdy zawartość cukru jest niższa, a nektar jest mniej lepki. Film z dużą szybkością przedstawiający pszczoły pijące substytut nektaru w labolatorium pokazuje, że pszczoły mają tę zdolność.

  • AS
11-252020
Ekstrakt z konopi może łagodzić działanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia pszczół pestycydów.

Od dłuższego czasu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwają prace nad nowym lekiem dla pszczół z ekstraktu z konopi. Po przebadaniu około 5 tysięcy pszczół okazało się, że ekstrakt z konopi przedłuża życie pszczół narażonych na działanie pestycydów. Naukowcy w przyszłymk roku planują przeprowadzenie testów w pasiekach.

  • AS