Aktualności

Strona główna » Aktualności

Aktualności

04-082024
Maszynka do węzy - małymi kosztami

Na forum Polanka pszczelarz pod pseudonimem RobinHuud pracuje nad stworzeniem małymi kosztami maszynkę do wykonywania węzy domowym sposobem. Przedstawia poszczególne etapy powstawania narzędzia, które pozwoli uzyskać węzę czystą, z własnego wosku, bez chemii. Na dzień dzisiejszy pokazuje nagrany krótki film z działającego już urządzenia.  Sam autor pisze: "Dziś zrobiłem na aluminiowym prototypie próbę seryjnego walcowania arkuszy wezy i jestem bardzo zadowolony. Podczas walcowania gładki arkusz wydłuża się  ...

 • AS
03-252024
Krzysztof Loc: "Matki Pszczele i nie tylko"

W dniu 18.04.2024 r. podczas Warszawskiego Klubu Pszczelarza przy ul. Poznańskiej 6/8 w Warszawie o godz. 17.30 wykład poprowadzi Krzysztof Loc. Temat spotkania: "Matki pszczele i nie tylko".
mgr inż. Krzysztof Loc - hodowca matek pszczelich. Ponad czterdziestoletnie doświadczenie zawodowe, służy radą, wyselekcjonowanym materiałem hodowlanym i coraz lepszą jakością oferowanych matek dzięki doskonalonej technologii ...

 • AS
02-072024
Czy pszczelarz musi płacić podatek?

Pszczelarstwo, może wiązać się z obowiązkami podatkowymi, zwłaszcza gdy liczba rodzin pszczelich w pasiece przekracza 80. W takim przypadku działalność pszczelarska jest traktowana jako dział specjalny produkcji rolnej, który podlega opodatkowaniu. Wynika to z regulacji zawartych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wskazują, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

 • Infor.pl
06-172023
Sektor pszczelarski jest na krawędzi kryzysu

Unia Europejska powinna wdrożyć na granicach przepisy, które zatrzymają napływ na unijny rynek podrabianego „miodu” - są przekonani europejscy pszczelarze. Rozmawiano m.in. o tym na posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca. Dyskutanci zwracali uwagę na wiele niepokojących sygnałów płynących z rynku. Chodzi m.in. o zmiany klimatyczne (gwałtowny wzrost temperatury i susza) oraz złe warunki pogodowe, które wpłynęły negatywnie na produkcję w niektórych częściach UE.

 • AS
05-142023
Dzień pszczół - 20 maja Światowy Dzień Pszczół, 8 sierpnia - w Polsce Wielki Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. Natomiast 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Nie chodzi tylko o pszczoły miodne, ale również o trzmiele czy pszczoły samotnice. W 2017 roku ONZ z inicjatywy Słowenii uchwaliło dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. 8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół - to wyjątkowe święto, które na stałe wpisało się w ekologiczny kalendarz Polaków.

 • AS
10-272021
RODO - Klauzula informacyjna

Szanowni pszczelarze członkowie WZP Warszawa.
 

W związku z tym, że jest Pan/Pani członkiem Koła Pszczelarzy zrzeszonego w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Warszawie dane osobowe Państwa jako pszczelarzy w zakresie niezbędnym do działalności statutowej WZP Warszawa są gromadzone i przetwarzane przez WZP Warszawa.

 • MK
04-122021
Nowa metoda analizy pyłków przy użyciu multispektralnej cytometrii przepływowej

Nowa dziedzina  palinologii  to melisopalinologia.  Zajmuje  się  ona  badaniem produktów pszczelich między innymi w celu poznania źródeł pożytków nektarowych i pyłkowych. Głównym zadaniem analizy pyłkowej miodów jest ich klasyfikowanie do odmian i określenie ich geograficznego pochodzenia, co pozwala na wykrywanie zafałszowań.

 • AS
11-282020
Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Profesor Sławomir Bakier złożył wniosek o patent na kompozycję leczniczą pozyskiwaną ze złotoporka niemiłego. Mówi: "Stoimy przed szansą wyprodukowania bezpiecznego leku, który nie jest toksyczny, nie przenosi się do miodu i znacznie poprawia kondycję pszczelej rodziny bez skutków ubocznych". Złotoporek niemiły to grzyb, który w Polsce jest gatunekiem rzadkim.

 • AS
11-272020
Spadek liczebności pszczół i innych zapylaczy – regulacje Unii Europejskiej nieskuteczne.

Europejski Trybunał  Obrachunkowy przyjrzał się skuteczności działań komisji  Europejskiej dotyczących środków mających na celu ochronę zapylaczy. Audytorzy stwierdzili, że działania i zasady są nieskuteczne i nie przynoszą rezultatów w ochronie zapylaczy. Mimo nowych regulacji nic się nie zmieniło.

 • AS
11-262020
Naukowcy odkryli: nowe sposoby pobierania pokarmu przez pszczoły

Przez ostatnie stulecie naukowcy byli przekonani, że pszczoły piją nektar poprzez zanurzanie w nim języków. Jednak odkryto teraz, że pszczoły mogą również wysysać nektar, co jest bardziej wydajne, gdy zawartość cukru jest niższa, a nektar jest mniej lepki. Film z dużą szybkością przedstawiający pszczoły pijące substytut nektaru w labolatorium pokazuje, że pszczoły mają tę zdolność.

 • AS