Aktualności

Strona główna » Aktualności

Aktualności

04-122021
Nowa metoda analizy pyłków przy użyciu multispektralnej cytometrii przepływowej

Nowa dziedzina  palinologii  to melisopalinologia.  Zajmuje  się  ona  badaniem produktów pszczelich między innymi w celu poznania źródeł pożytków nektarowych i pyłkowych. Głównym zadaniem analizy pyłkowej miodów jest ich klasyfikowanie do odmian i określenie ich geograficznego pochodzenia, co pozwala na wykrywanie zafałszowań.

  • AS
12-212020
Opracowanie Warunków Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa

Zgodnie z aktualnie opublikowanymi wytycznymi w „Warunkach ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2020/2022” odbiorca końcowy może ubiegać się o refundację wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.

  • MK
11-282020
Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Profesor Sławomir Bakier złożył wniosek o patent na kompozycję leczniczą pozyskiwaną ze złotoporka niemiłego. Mówi: "Stoimy przed szansą wyprodukowania bezpiecznego leku, który nie jest toksyczny, nie przenosi się do miodu i znacznie poprawia kondycję pszczelej rodziny bez skutków ubocznych". Złotoporek niemiły to grzyb, który w Polsce jest gatunekiem rzadkim.

  • AS
11-272020
Spadek liczebności pszczół i innych zapylaczy – regulacje Unii Europejskiej nieskuteczne.

Europejski Trybunał  Obrachunkowy przyjrzał się skuteczności działań komisji  Europejskiej dotyczących środków mających na celu ochronę zapylaczy. Audytorzy stwierdzili, że działania i zasady są nieskuteczne i nie przynoszą rezultatów w ochronie zapylaczy. Mimo nowych regulacji nic się nie zmieniło.

  • AS
11-262020
Naukowcy odkryli: nowe sposoby pobierania pokarmu przez pszczoły

Przez ostatnie stulecie naukowcy byli przekonani, że pszczoły piją nektar poprzez zanurzanie w nim języków. Jednak odkryto teraz, że pszczoły mogą również wysysać nektar, co jest bardziej wydajne, gdy zawartość cukru jest niższa, a nektar jest mniej lepki. Film z dużą szybkością przedstawiający pszczoły pijące substytut nektaru w labolatorium pokazuje, że pszczoły mają tę zdolność.

  • AS
11-252020
Ekstrakt z konopi może łagodzić działanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia pszczół pestycydów.

Od dłuższego czasu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwają prace nad nowym lekiem dla pszczół z ekstraktu z konopi. Po przebadaniu około 5 tysięcy pszczół okazało się, że ekstrakt z konopi przedłuża życie pszczół narażonych na działanie pestycydów. Naukowcy w przyszłymk roku planują przeprowadzenie testów w pasiekach.

  • AS
11-252020
Identyfikacja pszczół w swojej rodzinie – nowe badania

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis pokazują, że pszczoły miodne polegają na wskazówkach chemicznych związanych z ich wspólnymi społecznościami drobnoustrojów jelitowych, zamiast na pokrewieństwie genetycznym. Bakterie jelitowe są kluczem do identyfikacji pszczół

  • AS
11-182020
Największa pszczoła świata

Największa na świecie pszczoła, która do tej pory była uznawana za wymarłą, została odnaleziona na jednej z indonezyjskich wysp. Jest około cztery razy większa od pszczoły miodnej. Rozpiętość skrzydeł gigantycznej pszczoły może sięgać nawet do 6 centymetrów, co czyni przedstawicieli tego gatunku największymi pszczołami na świecie. Pszczoły te żyją w kopcach termitów.

  • AS
11-112020
Czarna pszczoła ponownie w Polsce

Zadrzechnia fioletowa, zwana czarną pszczołą,  ponownie pojawiła się w Polsce. Gatunek ten w naszym kraju uważano za wymarły. Zadrzechnia jest największą polską pszczołą. W 2002 roku w Polsce gatunek ten uważany był za wymarły. Kilka lat później ponownie zaobserwowano czarną pszczołę w naszym kraju. Dziś wciąż jest rzadkością, ale można spotkać tego owada. Od 2004 objęty ochroną gatunkową.

  • AS