Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie! - Aktualności

Strona główna » Aktualności » Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie! (2020-11-28)

Zgnilec Amerykański - Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Podgląd
Zgnilec złośliwy (zgnilec amerykański) – wysoce zaraźliwa choroba o przebiegu złośliwym na którą choruje i zamiera czerw zasklepiony. Wywołany jest przez bakterie tworzące zarodniki Paenibacillus larvae ssp. Bakteria atakuje zasklepione czerwie pszczół, prowadząc do ich zamierania. Objawami pozwalającym na łatwe rozpoznanie zaawansowanego stadium choroby u rodziny pszczelej jest czarnobrunatny kolor komórek z czerwiem oraz charakterystyczny zapach wydobywający się z ula (porównywalny z wonią kleju stolarskiego). W Polsce choroba zwalczana z urzędu.

Profesor Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, złożył wniosek o patent na kompozycję leczniczą pozyskiwaną ze złotoporka niemiłego. Badania wykazały, że pozyskany ekstrakt z grzyba jest skuteczny w leczeniu zgnilca amerykańskiego, który dziesiątkuje pasieki. Wniosek o patent został złożony w maju 2020 r., a prace nad rejestracją substancji, na bazie której może powstać lek, potrwają około 3 lat. Byłby to pierwszy naturalny lek na zgnilca. W poszukiwaniu naturalnego rozwiązania Profesor przebadał 120 gatunków grzybów. Kompozycja lecznicza, którą stworzył naukowiec, składająca się z substancji naturalnych okazała się porównywalna z dotychczas stosowanymi antybiotykami i polisylfamidami.
Prof.  Sławomir Bakier mówi:
"Stoimy przed szansą wyprodukowania bezpiecznego leku, który nie jest toksyczny, nie przenosi się do miodu i znacznie poprawia kondycję pszczelej rodziny bez skutków ubocznych".
Złotoporek niemiły występuje tylko na półkuli północnej. Jego stanowiska zanotowano w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski opisano wiele jego stanowisk. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych.
 


Opracował AS na podstawie PAP
2020-11-28 / AS