Statut
STATUT WOJEWÓDZKIEGO ZWIĄZKU PSZCZELARZY W WARSZAWIE
1. Nazwa, siedziba i teren działania
§ 1
1. Nazwa, siedziba i teren działania
§ 1
Związek jest stowarzyszeniem w rozumieniu prawa o stowarzyszeniach (ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach Dz. U. z dnia 31 lipca 2001 r. Nr 79 poz.855 z późniejszymi zmianami) i nosi nazwę Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie zwany w dalszym ciągu statutu WZP.
§ 2
- WZP posiada osobowość prawną.
- WZP używa pieczątki okrągłej z rysunkiem matki pszczelej w środku z napisem w otoku "Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie".
§ 3
Siedzibą WZP jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 4
Terenem działania jest obszar województwa mazowieckiego. Dopuszcza się zakres działania WZP i współpracę z organizacjami zajmującymi się szeroko rozumianym pszczelarstwem na obszarze całego kraju i poza granicami Państwa Polskiego.
§ 5
WZP może być członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego. Może również przystępować do innych organizacji społecznych, społeczno-gospodarczych oraz ich zrzeszeń o ile ich działalność wiąże się ze statutową działalnością WZP.
2. Nazwa, siedziba i teren działania
§ 6
Celem działania WZP jest inicjowanie i prowadzenie wszechstronnej działalności w zakresie pszczelarstwa zawodowego i amatorskiego, w szczególności rozwijanie i doskonalenie hodowli i chowu pszczół, grup producentów produktów pszczelich i specjalistycznych sekcji związanych z pszczelarstwem np. leczeniem, itensyfikacją produkcji, utrzymywaniem gatunków owadów. Zapewnienie odpowiedniego zapylenia roślin polowych i sadowniczych, ochrona naturalnego środowiska i krzewienia wiedzy pszczelarskiej wśród społeczeństwa.
§ 7
Cele i zadania określone w § 6 osiąga się przez:
- Udzielanie wszechstronnej pomocy terenowym kołom pszczelarzy zrzeszonych w WZP w pracach organizacyjnych mających na celu zbiorowy zbyt produktów pszczelich i zaopatrzenie się w środki produkcji pasiecznej, a w szczególności pasze dla pszczół, lekarstwa, sprzęt pasieczny, materiał genetyczny w postaci matek pszczelich - hodowlanych, gatunków pszczół chronionych, odnawiania pogłowia itp.
- Udzielenia wszechstronnej pomocy sekcjom - osobom fizycznym lub prawnym będącymi członkami WZP i wykonującymi zadania na rzecz WZP.
- Współdziałanie z administracją państwową, samorządową i innymi organizacjami w zakresie ochrony rozwoju pszczelarstwa oraz naturalnego środowiska przyrodniczego. W szczególności w zakresie ochrony przed chorobami i zatruciami. Współdziałanie w zakresie kontroli stanu zagrożenia i likwidacji szkód z nimi związanych.
- Współdziałanie z jednostkami gospodarki rolnej i leśnej, ochrony środowiska i innych w zakresie racjonalnego wykorzystania i powiększania bazy poużytkowej oraz utrzymania i ochrony istniejącego pogłowia pszczół. Inicjowanie w/w aparatu państwowego oraz członków WZP w zakresie chowu i hodowli pszczół, racjonalnego wykorzystania bazy poużytkowej. Utrzymania ciągłości pożytków w sezonie i walorów mikroklimatycznych regionów.
- Promowanie ważkiej roli pszczół jako czynnika plonotwórczego.
- Promowanie stosowania produktów pszczelich w żywieniu, profilaktyce i leczeniu.
- Uczestnictwo i organizowanie szkoleń i spotkań tematycznych, kiermaszy itp.
§ 8
WZP reprezentuje interesy swoich członków pszczelarzy kół i sekcji wobec władz państwowych, samorządu terytorialnego, zrzeszeń, organizacji społęcznych i gospodarczych.
§ 9
WZP występuje z wnioskiem o nadanie odznaczeń i nagród państwowych, branżowych i regionalnych osobom zasłużonym dla rozwoju pszczelarstwa.
§ 10
Członkowie WZP i członkowskie organizacje związkowe zrzeszone w WZP mogą wykonywać zadania oraz czynności niezbędne do realizacji zamierzeń i zadań zarządu WZP oraz zalecane przez administrację państwową i samorządową oraz inne.
§ 11
WZP czuwa nad przestrzeganiem etyki pszczelarskiej i krzewieniem samopocy koleżeńskiej.
§ 12
WZP współdziała w opracowywaniu aktów normatywnych, prawnych, uchwał i decyzji władz mających znaczenie dla ochrony zdrowotnej, utrzymania i rozwoju pszczelarstwa.
3. Struktura organizacyjna WZP
§ 13
WZP składa się z ogniw:
- Ogniwami organizacyjnymi WZP są:
- dzielnicowe, miejskie, powiatowe, gminne lub rejonowe koła pszczelarzy,
- dyskusyjne kluby pszczelarzy,
- sekcje - koła lub jednostki gospodarki państwowej, osoby fizyczne lub prawne, pszczelarz rolnik, przedsiębiorca, których działalność jest ściśle związana z pszczelarstwem posiadająca własne cele i programy działania i jest merytorycznie określona np. hodowcy matek, producenci i przetwórcy produktów pszczelich, grupy producenckie, grupy pszczelarzy zawodowych, zakłady doświadczalne, zakłady naukowo badawcze, laboratoria kontroli produktów pszczelich i usługowe placówki weterynaryjne, laboratoria weterynaryjne. Placówki szkolno-oświatowe, transportowe, handlu detalicznego, hurtowego środków pszczelarzy i inne których działalność na rzecz WZP zostanie uruchomiona w ramach umowy z WZP lub już istnieje i jest ściśle związana z pszczelarstwem.
- Ogniwa organizacyjne używają do użytku wewnętrznego WZP - pieczęci podłużnych z napisem "Wojewódzki Związek Pszczelarzy w warszawie" oraz nazwą ogniwa WZP.
§ 14
- Na terenech administracyjnych państwa podstawowym ogniwem organizacyjnym WZP jest:
- Koło pszczelarzy,
- Sekcja jest członkiem wspierającym działania WZP.
- Koło pszczelarzy może być zorganizowane przy początkowej liczbie co najmniej 10 członków, a organem uprawnionym do powołania koła jest zarząd WZP.
- Siedzibę koła ustala walne zebranie członków koła.
- Ogniwa organizacyjne wymienione w § 13 występujące jako ogniwo WZP muszą uzyskać pisemne zezwolenie Zarządu WZP na użycie pieczęci ognowa WZP w przypadku użycia pieczęci na dokumentach zewnętrznych.
- W ramach wspólnych działań koła pszczelarzy i sekcje działają w opraciu o statut WZP i regulaminy uchwalone przez walne zebranie WZP. Wszystkie działania natury gospodarczej, dotyczace wspólnych działań z zarządem WZP wymagają zawarcia umów pisemnych.
- Ogniwa nie są reprezentantami WZP w zakresie podejmowania zobowiązań w szczególności zobowiązań prawnych.
- Reprezentanci i członkowie sekcji mogą pozostawać członkami innego koła pszczelarzy zrzeszonych w WZP.
- Reprezentant koła działa w oparciu o statut WZP.
- Reprezentantem koła jest prezes koła lub wskazany przez niego członek zarządu koła.
§ 15
Władzami koła pszczelarzy są:
- Walne zebranie członków koła,
- Zarząd koła składający się z 3 do 7 członków, w tym prezesa, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika,
- Komisja rewizyjna składająca się z 3 do 5 członków.
§ 16
- Walne zebranie sprawozdawcze członków koła odbywa się raz do roku.
- Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbywa się co cztery lata.
- Wybory zarządu koła, komisji rewizyjnej i delegatów na zebrania WZP odbywają się w głosowaniu tajnym. Kadencja organów koła trwa cztery lata.
- Zarząd koła i komisja rewizujna konstytuują się zaraz po wyborze.
- Walne zebranie członków koła jest protokółowane. Odpis protokołu przekazywany jest do wiadomości zarządu WZP.
- Uchwały walnego zebrania członków koła zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- W razie braku połowy uprawnionych do głosowania, walne zebranie członków koła może odbyć się w drugim terminie - w tym samym dniu pół godziny później. Głosowanie odbywa się wówczas bez względu na ilość obecnych. Klauzula o drugim terminie powinna być zamieszczona w zawiadomieniu o walnym zebraniu członków koła.
- Głosowanie przeprowadza się jawnie, jednakże na żądanie co najmniej 1/4 obecnych członków koła przeprowadza się głosowanie tajne.
- Uchwałę o skreśleniu z listy członków podejmuje się w głosowaniu tajnym.
- W razie ustąpienia, zawieszenia w czynnościach lub śmierci któregoś z członków zarządu koła, komisji rewizyjnej lub delegatów - w jego miejsce wchodzi zastępca w kolejności liczby uzyskanych głosów.
§ 17
Władzami sekcji będącej członkiem WZP może być od 1 do 3 reprezentantów zarządu delegowanych do współpracy przez organizację będącą członkiem WZP zaleca się podział funkcji jak przedstawiony w § 15.
§ 18
Dla realizacji zadań statutowych ogniwa organizacyjne WZP podejmują współpracę z właściwymi terenowo lub pokrewnymi branżowo jednostkami, organizacjami i zrzeszeniami społeczno-zawodowymi lub gospodarczymi.
§ 19
Plany pracy ogniw WZP w zakresie współpracy istotnej dla WZP są potwierdzane umowami z Zarządem WZP. WZP opiera swoją działalność na społecznej pracy ogółu członków zrzeszonych w ogniwach Związku. Dla wykonywania zadań statutowych Zarząd Związku zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę lub innych umów zgodnie z zasadami prawa. Zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników określa oddzielny regulamin pracy biura. Zarząd może zatrudnić członka Zarządu Związku ustalając zakres jego obowiązków i zasady wynagradzania. Zatrudnienie członka Zarządu na czas określony trwa nie dłużej niż do zakończenia kadencji władz Związku.
§ 20
Zarząd WZP sprawuje bieżący nadzór i kontrolę nad działalnością ogniw organizacyjnych. W szczególności jest uprawniony do:
- Udzielania ogniwom organizacyjnym wytycznych i wskazówek w sprawach realizacji statutowych zadań i uchwał walnego zebrania delegatów WZP oraz do kontroli ich wykonania.
- Wglądu do wszelkich dokumentów i ksiąg ogniw organizacyjnych, dokonywania kontroli rejestracji wpisów i notatek w sprawach objętych porozumieniami i umowami.
- Zawieszenia w prawach członkowskich członka lub zarządu koła jeżeli działa na szkodę Związku lub w rażący sposób wykracza przeciwko zasadom statutu lub etyki pszczelarskiej.
- Zawieszenia w pracach członkowskich sekcji lub zarządu sekcji jeżeli działa na szkodę Związku lub w rażący sposób wykracza przeciwko zasadom statutu lub etyki pszczelarskiej.
- W przypadku zawieszenia w czynnościach zarządu koła, sekcji - Zarząd WZP powołuje tymczasowy zarząd koła, sekcji w składzie do trzech członków którego zadaniem jest:
- przejęcie i prowadzenie agend zawieszonego zarządu do czasu wyboru nowego,
- zwołanie walnego zebrania członków koła celem dokonania wyboru nowego zarządu w terminie uzgodnionym z Zarządem WZP, nie później niż przed upływem trzech miesięcy od daty uchwały zawieszającej,
- w przypadku sekcji walne zebranie zwołuje zarząd WZP, nie później niż przed upływem trzech miesięcy od daty uchwały zawieszającej.
4. Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 21
- Członkowie WZP mogą być zwyczajni, honorowi i wspierający.
- Zwyczajnymi członkami mogą być osoby fizyczne, które podpisały deklarację członkowską i uzyskały zgodę Zarządu WZP na przyjęcie w poczet członków.
- O przyjęciu i wykreśleniu członka zwyczajnego decyduje w formie uchwały Zarząd WZP.
- Honorowymi członkami WZP mogą być osoby fizyczne, które przez swoją działalność położyły szczególne zasługi dla pszczelarstwa.
- Tytuł honorowego członka nadaje walne zebranie delegatów WZP na wniosek Zarządu.
- Członkami wspierającymi mogą być osoby prawne (instytucje), które przez swoją działalność położyły szczególne zasługi dla pszczelarstwa.
- Tytuł członka wspierającego nadaje walne zebranie delegatów WZP.
§ 22
Członek zwyczajny WZP ma prawo:
- Brać bezpośredni udział z głosem decydującym w walnym zebraniu koła oraz zebraniu innego ogniwa organizacyjnego, którego jest członkiem.
- Wybierać i być wybieranym do władz ogniw organizacyjnych WZP oraz wybierać swoich delegatów i wybieranym do władz WZP.
- Korzystać ze świadczeń i pomocy WZP.
- Korzystać ze świadczeń i usług organizacji i zrzeszeń do których należy WZP i innych ogniw zrzeszonych w WZP.
- Do władz WZP nie mogą być wybierane osoby pozostające w stosunku pracy ze Związkiem.
§ 23
Członek zwyczajny WZP jest zobowiązany:
- Stosować się do postanowień statutu i uchwały WZP.
- Brać udział w pracach WZP, ogniw organizacyjnych i dążyć do realizacji zadań Związku.
- Terminowo ponosić świadczenia ustalone przez walne zebranie delegatów WZP i walne zebranie członków koła.
- Brać udział w zebraniach i zajęciach szkoleniowych.
§ 24
Członek honorowy korzysta ze wszystkich uprawnień i świadczeń WZP. Zwolniony jest z obowiązku płacenia świadczeń na rzecz Związku.
§ 25
Członkostwo WZP traci się przez:
- Wykreślenie listy członków koła decyzją Zarządu WZP lub koła pszczelarzy na skutek nie płacenia składek członkowskich przez dwa lata.
- Wystąpienie z WZP wyrażone na piśmie.
- W wyniku prawomocnego orzeczenia Sądu Koleżeńskiego WZP o wykluczeniu.
- Wykluczenie na mocy uchwały Zarządu WZP (odpowiednio zarząd koła, sekcji) za działalność na szkodę WZP odpowiednio koła lub sekcji.
§ 26
- Od decyzji zarządu koła o skreśłeniu z listy członków służy odwołanie do walnego zebrania członków koła, a decyzji o wykluczeniu sekcji WZP do walnego zebrania delegatów WZP. Termin wniesienia odwołania wynosi 30 dni od daty doręczenia decyzji.
- Od orzeczenia sądu koleżeńskiego o wykluczeniu służy odwołanie do walnego zebrania delegatów WZP.
- Rozstrzygnięcia organów odwoławczych są ostateczne.
- W przypadku zawieszenia w prawach członkowskich, członek WZP nie korzysta z praw wymienionych w § 22. Jednakże może on wziąć udział w walnym zebraniu dycydującym o jego prawach członkowskich. W razie nie przybycia na zebranie bez usprawiedliwienia decyzje zapadają pod nieobecność zainteresowanego.
- Członek zawieszony w prawach członkowskich powinien wywiązywać się z obowiązków określonych § 23.
- Członek wykluczony ze Związku może być ponownie przyjęty tylko przez Zarząd WZP.
- Decyzje o zawieszeniu i wykluczeniu są sporządzane na piśmie i wymagają uzasadnienia. O ich treści niezwłocznie zawiadamia się WZP.
5. Władze WZP
§ 27
Władzami WZP są:
- Walne zebranie delegatów stanowiące najwyższą władzę WZP.
- Zarząd WZP.
- Komisja Rewizyjna.
- Sąd Koleżeński.
Kadencja Zarządu, Komiski Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego jak również kadencja władz ogniw organizacyjnych Związku trwa 4 lata. Osoby powołane drogą wyboru do władz WZP wykonują swe funkcje honorowo (bezpłatnie).
§ 28
- Walne zebrania delegatów są zwyczajne i nadzwyczajne. Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze zwołuje się raz na 4 lata.
- Zwyczajne walne zebrania delegatów są sprawozdawcze i sprawozdawczo-wyborcze.
- Zwyczajne walne zebrania delegat zwołuje Zarząd WZP z własnej inicjatywy raz w roku.
- Zebranie nadzwyczajne zwołuje się:
- na wniosek Zarządu,
- na żądanie Komisji Rewizyjnej,
- na pisemnie żądanie złożone przez co najmniej 1/3 delegatów,
- na żądanie władzy rejestracyjnej.
- Nadzwyczajne walne zebranie delegatów powinno być zwołane nie później niż w ciągu czterech tygodni od otrzymania żądania.
- O terminie, miejscu obrad i porządku dziennym zwyczajnego i nadzwyczajnego walnego zebrania delegatów, delegaci powinni być powiadomieni co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem.
- Walne zebranie delegatów dokonuje każdorazowo wyboru przewodniczącego, jego zastępcy i dwóch sekretarzy oraz przyjmuje porządek dzienny i regulamin obrad.
§ 29
W walnym zebraniu delegatów biorą udział z głosem decydującym:
- Członkowie honorowi WZP,
- Wybrani za zebraniach delegaci kół w stosunku jeden delegat na każdą rozpoczętą liczbę 10 członków koła, jednak nie mniej niż 2 delegatów z koła,
- Reprezentanci sekcji w stosunku jeden delegat na jedną sekcję oraz prezesi kół.
Uczestniczący w zebraniach delegatów członkowie wspierający, przedstawiciele organizacji współpracujących z WZP nie będące członkiem WZP i inne osoby zaproszone biorą udział z głosem doradczym.
Uchwały walnego zebrania delegatów zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
W razie braku połowy uprawnionych do głosowania walne zebranie delegatów może odbyć się w drugim terminie - w tym samym dniu pół godziny później. Głosowanie odbywa się wówczas bez względu na liczbę obecnych. Klauzala o drugim terminie powinna być zamieszczona w zawiadomieniu o walnym zebraniu delegatów.
Głosowania przeprowadza się jawnie, jednakże na żądanie co najmniej 1/4 obecnych delegatów przeprowadza się głosowanie tajne.
Uchwałę o wykluczeniu członka ze związku podejmuje się w głosowaniu tajnym.
Uchwały walnego zebrania delegatów zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
W razie braku połowy uprawnionych do głosowania walne zebranie delegatów może odbyć się w drugim terminie - w tym samym dniu pół godziny później. Głosowanie odbywa się wówczas bez względu na liczbę obecnych. Klauzala o drugim terminie powinna być zamieszczona w zawiadomieniu o walnym zebraniu delegatów.
Głosowania przeprowadza się jawnie, jednakże na żądanie co najmniej 1/4 obecnych delegatów przeprowadza się głosowanie tajne.
Uchwałę o wykluczeniu członka ze związku podejmuje się w głosowaniu tajnym.
§ 30
Do kompetencji walnego zebrania delegatów WZP należy:
- Uchwalanie i zmiana statutu WZP oraz regulaminów Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego i regulaminu kół,
- Zatwierdzanie programu / planu / pracy i preliminarza budżetowego WZP,
- Wybór Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz udzielanie zarządowi absolutorium,
- Wybór delegatów na walne zebranie PZP,
- Uchwalenie wysokości i terminów płatności wpisowego, składek i innych świadczeń członkowskich na rzecz WZP,
- Ustalanie zasad podziału składek i innych wpływów między ogniwami organizacyjnymi Związku,
- Decydowanie o nabyciu lub sprzedaży / zbyciu / majątku ruchomego i nieruchomego i innych praw majątkowych WZP,
- Ustalenie najwyższej sumy zobowiązań WZP,
- Podejmowanie uchwał w celu realizacji statutowych zadań WZP,
- Podejmowanie uchwał o przystąpieniu WZP do innych organizacji i zrzeszeń,
- Raportowanie odwołań członków,
- Nadawanie tytułu honorowego członka WZP,
- Podjęcie uchwały o rozwiązaniu lub przekształceniu WZP i przeznaczeniu jego majątku,
- Nadanie tytułu członka wspierającego.
§ 31
Obrady walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego delegatów powinny być protokołowane, a odpis protokołu przesłany w terminie 1 miesiąca od daty zebrania do władzy rejestracyjnej.
§ 32
Zarząd WZP:
- Zarząd składa się z 7 członków i 3 zastępców wybranych przez walne zebranie delegatów.
- Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, wiceprezesa i skarbnika - stanowiących Prezydium Zarządu.
- Zarząd konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu po wyborze, najpóźniej w ciągu 7 dni od daty wyboru.
- W razie ustąpienia, zawieszenia w czynnościach lub śmierci członka zarządu - wchodzi na jego miejsce zastępca w kolejności ustalonej przy wyborze.
- Członkowie ustępującego Zarządu mogą być wybrani ponownie.
- Zebranie Zarządu zwołuje prezes lub wiceprezes w zależności od potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Z posiedzeń Zarządu i Prezydium Zarządu sporządza się protokół.
- Uchwały Zarządu i Prezydium Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania. Do podjęcia prawomocnych uchwał potrzebna jest obecność co najmniej 4 członków Zarządu lub odpowiednio 3 członków Prezydium Zarządu.
- Zarząd WZP działa kolegialnie w oparciu o statut. Członkowie Zarządu mogą występować na zewnątrz tylko na podstawie uchwał Zarządu, powinni jednak na najbliższym zebraniu Zarządu lub Prezydium Zarządu zdać sprawozdanie z dokonanych czynności.
§ 33
Do kompetencji Zarządu WZP należy:
- Reprezentować WZP wobec władz, sądów, instytucji, organizacji i osób trzecich.
- Kierowanie działanością WZP zgodnie ze statutem i uchwałami walnego zebrania delegatów.
- Opracowanie projektów planów działalności i preliminarzy budżetowych WZP oraz opracowywanie projektów regulaminów organizacyjnych WZP.
- Przygotowywanie walnych zebrań delegatów WZP.
- Delegowanie przedstawicieli do organizacji i zrzeszeń których WZP jest członkiem lub z którymi współpracuje.
- Decydowanie w sprawach angażowania, zwalniania i awansowania pracowników WZP.
- Wykonywanie uchwał walnego zebrania delegatów WZP oraz podejmowanie innych zadań wynikających ze statutu, a nie zastrzeżonych do kompetencji i innych władz WZP.
- Sprawowanie bieżącej kontroli i nadzoru nad działalnością ogniw organizacyjnych WZP.
§ 34
- Wszelkie umowy i zobowiązania w imieniu WZP podpisuje pod pieczęcią prezes lub wiceprezes i skarbnik Zarządu, a w sprawach finansowych prezes lub wiceprezes i skarbnik Zarządu.
- Zarząd może upoważnić kierownika biura WZP do podpisywania bieżącej korespondencji z wyjątkiem korespondencji do władz oraz organów nadzorczych oraz niosących ze sobą zobowiązania prawne.
§ 35
- Komisja Rewizyjna WZP składa się z trzech członków i dwóch zastępców.
- Komisja Rewizyjna wybiera ze swojego grona przewodniczącego.
- Zebrania Komisji Rewizyjnej zwołuje przewodniczący co najmniej dwa razy w roku.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów przy obecności trzech członków Komisji, a w razie obecności tylko dwóch członków - jednomyślnie.
- Ustępujący członkowie Komisji Rewizyjnej mogą być wybrani ponownie.
- W razie ustąpienia, zawieszenia w czynnościach lub śmierci członka Komisji Rewizyjnej - w jego miejsce wchodzi zastępca w kolejności liczby uzyskanych głosów.
§ 36
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrola działalności rzeczowej i gospodarczo-finansowej WZP.
- Składanie wolnemu zebraniu delegatów sprawozdań ze swych ustaleń oraz stawianie wniosków w sprawie udzielania absolutorium ustępującemu zarządowi.
- Żądanie zwołania zebrania Zarządu oraz zwołania nadzwyczajnego zebrania delegatów WZP, jeżeli w wyniku swej działalności Komisja uzna to za konieczne.
§ 37
Zarząd WZP jest obowiązany powiadomić przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej o terminach posiedzeń Zarządu. Przewodniczący Komisji lub wyznaczony przez niego członek Komisji Rewizyjnej może brać udział w zebraniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 38
Komisja Rewizyjna ma prawo żądać od Zarządu i jego poszczególnych członków wyjaśnień w sprawach dotyczących działalności rzeczowej i gospodarczo-finansowej WZP.
§ 39
Komisja Rewizyjna działa kolegialnie. Komisja może też zlecić wykonanie poszczególnych czynności kontrolnych delegowanemu członkowi Komisji Rewizyjnej.
W wyjątkowych wypadkach na wniosek Komisji Rewizyjnej Zarząd WZP powinien zlecić dokonanie określonych czynności biegłemu.
W wyjątkowych wypadkach na wniosek Komisji Rewizyjnej Zarząd WZP powinien zlecić dokonanie określonych czynności biegłemu.
§ 40
- Sąd Koleżeński WZP składa się z trzech członków i dwóch zastępców.
- Sąd Koleżeński powołany jest do rozstrzygnięcia sporów między członkami WZP w zakresie działalności w Związku oraz do rozpoznawania spraw o naruszenie etyki pszczelarskiej.
- Sąd Koleżeński działa na podstawie regulaminu zatwierdzonemu przez walne zebranie delegatów WZP.
- Sąd Koleżeński może podjąć decyzję o wykluczeniu ze związku członka WZP.
- Uchwały Sądu Koleżeńskiego zapadają zwykłą większością głosów przy obecności trzech członków sądu, a w razie obecności tylko dwóch członków - jenomyślnie.
- W razie ustąpienia, zawieszenia w czynnościach lub śmierci członka Sądu Koleżeńskiego - w jego miejsce wchodzi zastępca w kolejności liczby uzyskanych głosów.
6. Fundusze i majątek WZP
§ 41
§ 41
Fundusze WZP powstają:
- Ze składek i opłat członkowskich (wpisowe, składki i opłaty członkowskie, składki produkcyjne, opłaty za usługi i inne wynikające ze statutowej działalności WZP).
- Z dotacji państwowych i organizacji gospodarczych, zapisów, darowizn, subwencji.
- Z dochodów wynikających z umów.
- Do czasu zatwierdzenia preliminarza budżetowego na dany rok kalendarzowy Zarząd WZP uprawniony jest do wydatkowania w tym roku w każdym miesiącu 1/12 kwoty wydatków budżetowych, zatwierdzonych w preliminarzu budżetowym roku ubiegłego.
- Majątek WZP oraz operacje finansowe WZP powinny być ewidencjonowane w księgowości, za prowadzenie której odpowiedzialność ponosi księgowy oraz skarbnik z tytułu nadania.
7. Postanowienia końcowe
§ 42
§ 42
- Statut niniejszy może być zmieniony przez walne zebranie delegatów WZP większością 2/3 głosów oddanych przy obecności przynajmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- W razie braku kworum określonego w ust. 1 podjęcie uchwały w przedmiocie zmiany statutu może nastąpić dopiero na następnym walnym zebraniu delegatów.
- Na tym zebraniu, uchwały w przedmiocie zmiany statutu zapadają prawomocnie większością 2/3 głosów obecnych, uprawnionych do głosowania delegatów - bez względu na kworum.
- Uchwała walnego zebrania delegatów w sprawie zmiany statutu wymaga dla swej ważności zatwierdzenia przez władzę rejestracyjną.
§ 43
- Rozwiązanie WZP może nastąpić na podstawie uchwały podjętej na nadzwyczajnym walnym zebraniu delegatów, wyłącznie w tym celu zwołanym, większością 3/4 głosów oddanych przy obecności co najmniej 2/3 delegatów uprawnionych do głosowania.
- Przepisy § 42 ust. 1 i 2 mają w tym przypadku odpowiednie zastosowanie.
- W razie podjęcia uchwały o rozwiązaniu WZP następuje jego likwidacja przez komisję likwidacyjną, wybraną przez walne zebranie, które podjęło uchwałę o rozwiązaniu WZP.
- O przeznaczeniu majątku pozostałego po likwidacji WZP decyduje walne zebranie, które podejmuje uchwałę o rozwiązaniu.
- Uchwała podlega zatwierdzeniu przez władzę rejestracyjną.