Identyfikacja pszczół w swojej rodzinie – nowe badania - Aktualności

Strona główna » Aktualności » Identyfikacja pszczół w swojej rodzinie – nowe badania (2020-11-25)

Identyfikacja pszczół w swojej rodzinie – nowe badania

Podgląd
Dla pszczoły miodnej bardzo ważne jest rozpoznanie swoich współlokatorów. Możliwość odróżnienia współlokatorki od najeźdźcy może oznaczać różnicę między ulem pełnym miodu a długą, chudą zimą.

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis pokazują, że pszczoły miodne polegają na wskazówkach chemicznych związanych z ich wspólnymi społecznościami drobnoustrojów jelitowych, zamiast na pokrewieństwie genetycznym, w celu identyfikacji członków ich kolonii. Pszczoły miodne rozpoznają i reagują na sygnały chemiczne od innych pszczół, które wykrywają ze związków skórnych zwanych węglowodorami kutykularnymi lub CHC. To badanie wykazało, że szczególny profil CHC pszczoły zależy od jej mikrobiomu - bakterii, które tworzą społeczność drobnoustrojów jelitowych - i nie jest czymś wrodzonym ani genetycznym samej pszczoły.

W rzeczywistości różne kolonie posiadają specyficzne dla kolonii mikrobiomy, których nigdy wcześniej nie pokazano. Pszczoły nieustannie dzielą się między sobą pożywieniem i wymieniają ten mikrobiom tylko w swojej rodzinie” - powiedziała Cassondra L. Vernier, adiunkt na Uniwersytecie Illinois.
Znaczenie tego odkrycia polega na tym, że jest to jedno z pierwszych, które faktycznie pokazuje, że mikrobiom jest zaangażowany w podstawową biologię społeczną pszczół miodnych - a nie tylko wpływa na ich zdrowie. Mikrobiom jest zaangażowany w to, jak kolonia jako całość funkcjonuje i jak są w stanie utrzymać obronę gniazda, a nie tylko obronę immunologiczną osobnika” - powiedziała Vernier.


Opracował AS na podstawie https://source.wustl.edu
2020-11-25 / AS