Artykuły: Sprzęt: Sprzęt pszczelarski dla rozwiniętych pasiek

Strona główna / Artykuły / Sprzęt / Sprzęt pszczelarski dla rozwiniętych pasiek (2021-01-31)

Sprzęt pszczelarski dla rozwiniętych pasiek

Podgląd
W rozwiniętych pasiekach pszczelarz poza miodem zaczyna pozyskiwać inne produkty pszczele np. pyłek, mleczko, pierzgę  itd. Ponadto przy rozwiniętej pasiece pracy jest bardzo dużo i potrzeba swoją pracę zautomatyzować. Równocześnie przemysł dostrzegł, że obecne pszczelarstwo to potężny rynek i co za tym idzie nastąpił rozwój nowoczesnego sprzętu, który pozwala szybciej i łatwiej pozyskiwać produkty pszczele. Nowy sprzęt pomaga nie tylko szybciej dokonywać obsługi rodzin pszczelich, ale też pozwala oszczędzać siły przy ciężkiej pracy oraz zmniejszyć ilość ludzi do pracy w pasiece. Niniejszy artykuł opisuje zaawansowany sprzęt przeznaczony dla dużych pasiek.
 
  1. Urządzenia do kremowania miodu
Miód po odebraniu jest w postaci patoki - płynny, a po jakimś czasie (zależy od gatunku miodu i temperatury w której jest przechowywany) staje się krupcem – krystalizuje.  Jeśli jest potrzeba posmarowania miodem np. kanapki, to patoka spływa z kromki, a krupiec ciężko rozsmarować, nie mówiąc o trudnościach w wydobyciu go ze słoika. Najlepszą konsystencją byłaby forma kremu – miękki i gęsty – łatwy do posmarowania i nie spływający. Taki miód można uzyskać dzięki urządzeniu do kremowania miodu. Miód poprzez wolne mieszanie po kilku dniach zmienia konsystencję na kremową, która długo się utrzymuje. Proces ten polega na ciągłym mieszaniu - jest to „mechaniczne ucieranie” kryształków miodu poprzez wolno obracający się mieszadło. Mieszanie trwa ok. 15 minut z przerwą godzinną między każdym mieszaniem.
           
  1. Komory do dekrystalizacji miodu
Każdy miód po pewnym czasie ulega krystalizacji, czyli przechodzenia z formy płynnej do formy stałej. Krystalizacja miodu jest zjawiskiem naturalnym zachodzącym w każdym prawdziwym miodzie. Jest to proces fizyczny, a nie chemiczny, dlatego też nie zmienia jego składu, a co za tym idzie właściwości odżywczych i leczniczych. Jeśli miód jest przechowywany w opakowaniach zbiorczych np. beczkach, do  rozlania trzeba go mieć w formie płynnej. Ponadto zainteresowanie na rynku miodem w formie płynnej jest znacznie wyższe niż miodem skrystalizowanym. Aby miód nie stracił swoich właściwości proces dekrystalizacji, czyli odwrotnej formy niż krystalizacja – przejście ze stanu stałego do płynnego, powinien przebiegać w odpowiedniej temperaturze. Do tego służą urządzenia do dekrystalicji miodu. W dużych pasiekach stosuje się komory do których można włożyć całe beczki z miodem. Wyposażone są one w element grzejny oraz wentylator, który umożliwia lepsze rozprowadzenie ciepła wewnątrz komory. Zastosowanie termoregulatora zabezpiecza przed przegrzaniem miodu.
 
  1. Suszarka do pyłku
Pozyskiwany pyłek należy wysuszyć, aby przygotować go do przechowania. Suszenie pyłku pszczelego powinno odbywać się w temperaturze do 40 stopni C przez ok. 48 godzin. Pyłku nie suszy się pyłku na słońcu, gdyż jego promienie rozkładają wiele substancji czynnych biologiczne, a szczególnie witaminy. Dlatego do suszenia należy stosować suszarki do pyłku.
      
  1. Wialnia do pyłku
Wysuszony pyłek należy przepuścić przez wialnię celem oczyszczenia go z nieczystości. Podobnie jak przy oczyszczaniu zboża, tak z pyłku dzięki wialni, zostaną wydmuchane zanieczyszczenia.
  
  1. Waga pasieczna GSM
Reprezentacyjne ule w terenie można postawić na wadze pasiecznej z GSM, która umożliwia stałą kontrolę przybytków i ubytków miodu w ulu, bez potrzeby jeżdżenia do pasieki i przeglądania rodzin. Z przesyłanych danych przez wagę można wyciągać wnioski o tym co dzieje się w pasiece np. jak wykorzystywane są pożytki przez pszczoły, jakie jest spożycie zapasów pokarmu. Do uruchomienia wagi jest potrzebna najzwyklejsza karta SIM.  Wagi  niektórych firm pozwalają przesłać dane na darmowy serwer, gdzie są magazynowane odczyty, a z danych są tworzone wykresy.
 
  1. Automatyczna odsklepiarka do plastrów
Podczas odbierania miodu każdy plaster, zanim zostanie włożony do miodarki, trzeba odsklepić za pomocą widelca lub noża. Czynność ta jest pracochłonna i przy dużej pasiece ogranicza ona ilość uli z których dziennie można odebrać miód. Naprzeciw pszczelarzom wychodzi technologia, która proponuje automatyczne odsklepiarki, bardzo przyśpieszając czas przy tej żmudnej pracy. Automatyczne odsklepiarki wyposażone są w specjalne podgrzewane noże, za pomocą grzałek elektrycznych, albo za pomocą pary. Noże te odcinają zasklepiny - wierzchnią warstwę wosku. Czas odsklepiania, to kilka sekund na ramkę. Bardziej rozwinięte odsklepiarki posiadają zainstalowane specjalne podajniki, które przenoszą automatycznie zasklepione woskiem ramki w kierunku noży.
  
 
  1. Wytłaczarki do odsklepin
Urządzenie przeznaczona jest do oddzielania miodu i prasowania odsklepin w sposób mechaniczny. Proces ten odbywa się wewnątrz perforowanego cylindra gdzie obracający się moduł separująco-prasujący odciska miód. Miód przedostaje się otworami pomiędzy wałem separującym a perforowaną blachą i spływa na sito. Pozostały wosk jest prasowany przez ślimak znajdujący się wewnątrz wyciskarki a następnie zostaje wysunięty na zewnątrz. W ten sposób uzyskuje się suchy wosk w postaci gotowej do przetopienia.
  1. Filtry do miodu
Przy oczyszczaniu dużej ilości miodu można zastosować, oprócz sit grawitacyjnych, filtry o dużej wydajności podłączane do pompy. Filtry takie potrafią przefiltrować prawie tonę miodu w godzinę.
  
  1. Urządzenie do osuszania miodu - dehydrator
Dojrzały miód zawiera maksymalnie 20% wody. W przypadku jej nadmiaru następuje psucie się miodu. W pasiekach towarowych, w których planuje się wywożenie pasieki na konkretne  pożytki, warunki atmosferyczne, a często oczekiwanie na pełną dojrzałość miodu powoduje „blokowanie rodzin” i w związku z tym konkretne straty. W takim przypadku zabiegiem wykonywanym jest pozyskanie miodu niedojrzałego i jego dosuszanie. Do tego służy urządzenie do osuszania miodu - dehydrator, który daje możliwość usuwania nadmiaru wody z miodu poprzez jej odparowanie. Do wewnątrz doprowadzane jest ogrzane powietrze, które utrzymuje wewnątrz suchy mikroklimat, sprzyjający odparowywaniu wody z miodu. Proces osuszania przyspieszają umieszczone wewnątrz urządzenia obracające się talerze.
Drugą funkcją urządzenia jest kremowanie miodu.
  1. Automatyczna linia do wirowania miodu
Automatyczna linia do wirowania miodu, to zautomatyzowany proces odbioru miodu od przyniesienia pełnych plastrów do pracowni, do odbioru gotowego miodu w odstojnikach. W pełnej wersji linii plastry są wypychane z korpusów, przesyłane do odsklepiarki pod którą zbierane są odsklepiny do wytłaczarki. Odsklepione plastry transportowane są do miodarki, gdzie po odwirowaniu miodu przenoszone są do korpusów. Miód przepompowywany jest do odstojników. Czyste plastry w korpusach przygotowane są do powrotu na pasieczysko.
 
Pełne wyposażenie linii zawiera:
  • pneumatyczny wyrzutnik do ramek połączony z podajnikiem łańcuchowym,
  • automatyczną odsklepiarkę do ramek z nożami podgrzewanymi elektrycznie,
  • podajnik do ramek z elektrycznym wózkiem załadowczym,
  • miodarkę horyzontalną, radialną, mieszczącą 52 - 80 ramek ze sterownikiem automatycznym,
  • wieszak na odwirowane ramki,
  • sito pionowe z pompą,
  • wytłaczarkę do odsklepin (oddzielającą miód od wosku),
  • transporter rolkowy do korpusów.
  1. Etykieciarka
Automatyczna etykieciarka przeznaczona jest do naklejania etykiet samoprzylepnych znacznie ułatwiając pracę przy oklejaniu napełnionych słoików. Etykiety samoprzylepne powinny być wykonane na wstędze zwiniętej w rolę i w tej postaci nadają się do automatycznego podawania na etykieciarce. Etykieciarka może pracować jako samoistne urządzenie, ale najczęściej wpina się ją w linię do rozlewania miodu.
  1. Automatyczna linia do rozlewania miodu
Linia do rozlewania miodu została tak zaprojektowana, aby jedna osoba mogła szybko i sprawnie obsłużyć proces napełniania słoików miodem. Pas transportowy automatycznie przesuwa i zatrzymuje puste słoiki pod dozownikiem. Dozownik można zaprogramować pod względem wielkości słoików. Dodatkowy moduł  - zakrętarka – nakłada pokrywki i je zakręca. Linię tę można połączyć z etykieciarką i całkowicie zautomatyzować proces od pustego słoika do gotowego produktu przeznaczonego na sprzedaż.
   


Opracował: Andrzej Sachanowski
Część zdjęć w artykule pochodzi ze strony Firmy Łysoń: www.lyson.com.pl
2021-01-31 / Andrzej Sachanowski